Shëndetësi

Dieta 48-orëshe që i heq toksinat dhe djegë dhjamin në afat rekord

Specat e djegës tani janë në qendër të vëmendjes tek doktorët, për shkak të përfitimeve shëndetësore që i kanë në shëndetin e përgjithshëm si dhe procesin e humbjes së peshës, e krejt kjo falë përbërësit të vet natyral të quajtur capsaicin. Kjo substancë funksionon në mënyra të ndryshme dhe garanton djegien e shpejt të dhjamit, pa e cenuar sigurinë shëndetësore… LEXO EDHE

Read More »

Kaq shpesh duhet të urinoni brenda ditës

Shprehitë e tualetit mund të zbulojnë shumë për shëndetin tuaj. Dhe, pavarësisht se mund t’ju duket e turpshme t’i flisni me dikë, është e rëndësishme të jeni të njoftuar për shprehitë e fshikëzës dhe zorrëve në mënyrë që ta keni parasysh si duket funksionimi optimal i tyre, transmeton Telegrafi. Prandaj, në mënyrë që t’iu ndihmojë njerëzve ta kuptojnë më mirë… LEXO EDHE

Read More »

Ulja me këmbë të kryqëzuara është e dëmshme për shëndetin

Kjo mënyrë e zakonshme për t’u ulur vjen me shumë rreziqe shëndetësore. Me siguri se i kryqëzoni këmbët të paktën një herë kur jeni duke ngrënë darkë, duke punuar në tavolinën e punës, apo thjesht kurdo që jeni ulur, transmeton Telegrafi. Por ekspertët thonë se duhet ta ri-mendoni mirë këtë shprehi: kryqëzimi i këmbëve faktikisht mund të sjellë shumë efekte… LEXO EDHE

Read More »

Si të dini nëse keni anemi ?

Identifikoni simptomat e përgjithshme të anemisë përmes këtij artikulli. Anemia është një sëmundje që ka 400 tipe të anemisë. Simptomat e kësaj sëmundje janë të ngjashme por trajtimi i kësaj sëmundje varion nga tipi i anemisë që ka secili person. Identifikimi i simptomave të anemisë Ekzaminoje nivelin e lodhjes – Është simptoma më e zakonshme në të gjitha format e… LEXO EDHE

Read More »

Përse ka familje që lindin vetëm djem ose vetëm vajza

Ka studime që flasin për disa lloj “ndihmash” për të pasur një bebe të gjinisë së dëshiruar, si ushqimi, data e konceptimit, mosha e nënës kur konceptohet fëmija etj. Familja Underdahl sa i ka dhënë mirëseardhjen bebes së tyre, Aurealia Marie Ann. Lajmi nuk duket i befasishëm, një lindje më shumë. Por, në fakt, ky është një rast shumë i… LEXO EDHE

Read More »

Nuk është as alkooli dhe as cigarja, ja kush po na e shkurton jetën

Në shumicën e studimeve të nxjerra nga studiues të ndryshëm kemi dëgjuar se alkooli dhe cigarja janë dy faktorë negativë që ndikojnë drejtpërsëdrejti në shëndetin tonë. Por sipas një studimi të bërë nga një grup shkencëtarësh Australian, alkooli duhani, dietat ushqimore dhe mungesa e aktiviteteve fizike nuk janë të vetmet shkaktarë që çojnë në “shkurtimin e jetës”. Mos bërja e… LEXO EDHE

Read More »

Tronditin mjekët: Sëmundja e re po përhapet nga celularët

Shkencëtarët nga Hong Kongu thonë se kanë zbuluar një sëmundje të re. “Ankthi i ndarjes nga celulari” quhet simptoma që, sipas shkencëtarëve aziatikë, ka prekur shumicën e njerëzve tashmë. Ata thonë se njeriu e shikon celularin si një zgjatim të vetes dhe se nuk mund të jetojë dot më pa postuar në Facebook, Instagram dhe Twitter. Simptomat përfshijnë paaftësinë për… LEXO EDHE

Read More »

Mësoni pse kërpudha me alkool sjell vdekje të menjëhershme

Janë të shijshme dhe të lehta, por nëse shoqërohen me alkool, kërpudhat mund të shndërrohen në “minë me sahat” për shëndetin.  Paralajmërimi vjen nga Istituti zvicerian që merret me parandalimin e alkoolizmt dhe toksimanive të tjera. Studiuesit zviceran këmbëngulin se disa lloje kërpudhash, nëse shoqërohen me alkool shkaktojnë intoksikim që shfaqet me: të përziera, nxehtësi trupore, marrje mendsh, rrahje të… LEXO EDHE

Read More »

Dietë vegane për t’u dobësuar

Dieta vegane ka qenë mjaft e përhapur vitet e fundit dhe bëhet fjalë për një regjim ushqimor ndryshe nga ajo vegjetarianë, që përjashton çdo lloj produkti me origjinë shtazore, përfshi dhe mjaltin dhe vezën. Dhe pse mund të jetë e vështirë të shkëputesh nga pjatat tradicionale, kombinimi i ushqimeve të propozuara ka pak kalori dhe e pasur me veti që… LEXO EDHE

Read More »

Infarktin mund ta ndjeni deri një muaj paraprakisht, këto janë shenjat

Sëmundjet kardiovaskulare janë një nga problemet më të shpeshta shëndetësore me të cilat ballafaqohet njeriu bashkëkohor. Shpesh themi se sulmet në zemër vijnë pa paralajmërim, që nuk është aspak e saktë.  Ja disa nga shenjat: Marramendje dhe vështirësi me frymëmarrje: Nëse nuk vuani nga astma ose sëmundjet e mushkërive, ka gjasë që mbetja pa frymë përbën rrezik nga infarkti. Marramendjet… LEXO EDHE

Read More »