Lajmet e fundit

Ekskluzive | Flet Sylejman Selimi: Votojeni Demarkacionin, lirojeni popullin nga burgu

Në një intervistë të shkurtër telefonike nga burgu i Dubravës, ish-komandanti i përgjithshëm i UÇK-së, Sylejman Selimi, ka thënë se “ndoshta unë jam i fundit që duhet të flisja për këtë temë, a për çfarëdo teme tjetër, sepse ndodhem në burg, mirëpo politikanët e Kosovës të mos e mbajnë në burg të gjithë popullin”. Prandaj, ai bën thirrje të votohet… LEXO EDHE

Read More »

Nuk mbahet seanca, shtyhet për nesër në orën 10

Pas dy orë e gjysmë zvarritjeje, nuk është mbajtur fare seanca e kuvendit për miratimin e marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi. Ndërprerjen e ka paralajmëruar kryetari i Kuvendit Kadri Veseli, i cili e ka caktuar seancën me këtë temë të rendit të ditës për ditën e nesërme nga ora 10. Dështimi i mbajtjes së seancës ka ndodhur pas… LEXO EDHE

Read More »

Veseli: Demarkacioni kryhet deri të mërkurën

“Të gjithë e duam Kosovën dhe të gjithë jemi patriot”, ka thënë sot pasi është shtyrë seanca e Demarkacionit, ndërsa ka kërkuar nga të gjitha partitë që të mendojnë për lëvizjen e lirë të qytetarëve duke votuar pro demarkacionit. Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, pas shtyrjes së seancës për demarkacionin, tha se qytetarët e vendit do të lëvizin lirshëm brenda… LEXO EDHE

Read More »

Gjykimi ndaj ish-kryeimamit Krasniqi, dëshmitaret sërish mungojnë në seancë

Ka filluar gjykimi ndaj ish-kryeimamit të Xhamisë së Madhe në Prishtinë, Shefqet Krasniqi, i akuzuar për vepra penale që ndërlidhen me terrorizëm. Në këtë seancë është paraparë qe të dëshmojnë dy dëshmitare, Minire Heta dhe Nasere Ademi. Mirëpo, ato kanë munguar për shkak se gjenden jashtë Kosovës, raporton “Koha Ditore”. Për mungesën e tyre e kanë njoftuar paraprakisht gjykatën. Prokurori… LEXO EDHE

Read More »

Marramendëse shifra e të pranishmëve në koncertin e Ritës mbrëmë

Me rastin e 10 vjetorit të pavarësisë, në Kosovë ka qëndruar këngëtarja kosovare me famë botërore. Rita Ora mbrëmë ka ‘elektrizuar’ gjithë të pranishmit që kishin shkuar për ta dëgjuar nga afër atë Nën emcione të thella, Rita ka përformuar në sheshin “Skënderbeu”, ku ishte një publik shumë i madh në numër. Pas largimit nga Kosova, këngëtarja ka treguar emocionet… LEXO EDHE

Read More »

RTK sqarohet pse ndërpreu transmetimin e koncertit të Rita Orës

Radio Televizioni i Kosovës ka ndërprerë transmetimin direkt të koncertit të Rita Orës pa kurrfarë sqarimi. Por, një sqarim pse ka ndodhur kjo e ka dhënë redaktori përgjegjës, Lorik Arifaj. Ai në një postim në Facebook ka treguar se RTK ka pasur të drejtë t’i transmetojë vetëm dy këngë të Rita Orës. Mirëpo, KTV ka transmetuar thuajse të gjithë koncertin.… LEXO EDHE

Read More »

Në zyrat e BE’së, arrihet konsensusi për votim të demarkacionit, vetëm VV kundër

Krerët e gjitha subjekteve politike parlamentare, në një takim të mbajtur sot në Zyrën e Bashkimit Evropian në Prishtinë, kanë arritur konsensus për ta votuar shumë shpejt marrëveshjen e demarkacionit e cila i hapë rrugë liberalizimit të vizave të qytetarëve. I vetmi lider partiak që është shprehur kundër miratimit të marrëveshjes është ai i Vetëvendosjes, Albin Kurti. Ne takimin që… LEXO EDHE

Read More »

Qeveria e Malit të Zi uron qytetarët e Kosovës për liberalizim të vizave

Pasi që na ka ndihmuar të dalim nga kriza, Qeveria e Malit të Zi, në mënyrën më miqësore të mundshme i ka uruar qytetarët e Kosovës për mundësinë e liberalizimit të vizave. Pajtimi për t’i dhënë rrugë Marrëveshjes së Demarkacionit, erdhi pas vizitës dyditore të kryeministrit të Malit të Zi, Dushko Markoviq. Përgëzojmë miqtë tanë, Hashim Thaçin, Ramush Haradinajn, Kadri… LEXO EDHE

Read More »