Lajmet e fundit

DASH: Kosova përballet me korrupsion e ndërhyrje në drejtësi

Departamenti amerikan i shtetit thotë se problemet kryesore të të drejtave të njeriut në Kosovë gjatë vitit 2017 ishin sulmet ndaj gazetarëve, dhuna kundër personave të zhvendosur, korrupsioni endemik i qeverisë, mungesa e pavarësisë së gjyqësorit, përfshirë dështimet e proceseve zbatimin selektiv të vendimeve dhe dhuna kundër pjesëtarëve të pakicave etnike dhe anëtarëve të komunitetit LGBTI. Raporti i përvitshëm për… LEXO EDHE

Read More »

Haradinaj kërkon rezultat pozitiv nga testi PISA

Kryeministri Ramush Haradinaj përmes një postimi në Facebook ka thënë se Kosovës i duhet një rezultat i mirë nga testi PISA që po mbahet me nxënësit kosovarë. “Mbi tremijë nxënës kosovarë i janë nënshtruar deri më sot testit PISA, një vlerësimi ndërkombëtar që tregon nivelin e arsimimit te fëmijët tanë dhe mbi dymijë të tjerë do t’i nënshtrohen këtij testi… LEXO EDHE

Read More »

Policia jep detaje për policët që u rrahën mes vete në veri

Dy pjesëtarë të Policisë së Kosovës, nga radhët e komunitetit serbë, janë rrahur në orët e hershmet ë mëngjesit të sotëm mes veti në veri të Mitrovicës. Përleshja mes viktimës Predrag Vukosavljeviq – Pexha, polic i Kosovës dhe kolegut të tij i cili nuk është identifikuar për redaksinë, ka ndodhur në kafiterinë e njohur “Djura Jaksic”, që gjendet në rrugën… LEXO EDHE

Read More »

Serbia nuk lejon flamurin e Kosovës në panairet e veta

Bizneset kosovare nuk po lejohen të marrin pjesë me flamurin e Kosovës në panairet që mbahen në Serbi, ndërsa 70 bizneset e Serbisë në panairin ndërkombëtarë që po mbahet në Prishtinë kanë marrë pjesë me flamurin e Serbisë. Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Safet Gërxhaliu për KosovaPress ka pranuar se simbolet janë një prej barrierave për bizneset kosovare që… LEXO EDHE

Read More »

Shtetet e BE-së gjejnë kompromisin për të lejuar pjesëmarrjen e Kosovën në Samitin e Sofjes

28 shtetet anëtarë të Bashkimit Europian janë pajtuar në një draft deklaratë para samitit BE-Ballkan Perëndimor që do të mbahet me 17 maj në Sofje të Bullgarisë, duke tejkaluar kështu dallimet e brendshme, dallime që kanë të bëjnë kryesisht me Republikën e Kosovës. Për draftin, të cilin e ka parë Radio Europa e Lirë, është gjetur pajtim veç të enjten… LEXO EDHE

Read More »

Shpend Maxhuni emërohet drejtori i ri i AKI-së

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, bashkë me kryeministrin e vendit, Ramush Haradinaj, sot kanë emëruar drejtorin e ri të Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë (AKI). Duke u bazuar në Ligjin për Agjencinë e Kosovës për Inteligjencë, presidenti Thaçi dhe kryeministri Haradinaj, morën vendim për emërimin e Shpend Maxhuni, drejtor i Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë. Siç njofton komunikata… LEXO EDHE

Read More »

Thaçi takon Haradinanj, merr nga ai Platformën për dialog me Serbinë

Kryetari i Kosovës Hashim Thaçi sot ka pritur kryeministrin e vendit Ramush Haradinaj. Me këtë rast i pari Ekzekutivit ia ka dorëzuar Thaçit Platformën qeveritare për dialogun Kosovë- Serbi, transmeton Koha net. Për këtë Thaçi ka njoftuar në Facebook: Sot e pranova nga kryeministri Haradinaj platformën shtetërore të Republikës së Kosovës për finalizimin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Finalizimi… LEXO EDHE

Read More »

Burg, konfiskim e gjoba për ish-inspektorët e Prishtinës

Gjykata Themelore në Prishtinë shpalli aktgjykimin për ish-inspektorët e akuzuar për shpërdorim detyre. Ish-inspektorët e Komunës së Prishtinës u dënuan me burg e gjobë, bën të ditur kallxo.com. Ismet Haliti u dënua me tre vjet e gjashtë muaj burg për keqpërdorim detyre dhe 1 mijë euro gjobë për armëmbajtje pa leje. Skender Canolli u dënua me dy vjet e 6… LEXO EDHE

Read More »

Gjenden mbetje mortore në Gjakovë

Janë gjetur mbetje mortore në Gjakovë afër ish-ndërmarrjes “Metaliku”. Në këtë vend janë duke punuar ekipet e EULEX-it dhe të Mjekësisë Ligjore. Kohavisioni merr vesh se bëhet fjalë për eshtra të të vrarëve gjatë luftës së fundit në Kosovë. Gërmimet janë duke vazhduar dhe janë duke u mbikëqyrur nga komisionet qeveritare të Kosovës dhe Serbisë.

Read More »

Pacolli i kërkoi Bullgarisë ndërmjetësim te Serbia për interkonjeksionin e Kosovës

Sofje, 20 prill – “Kosova dhe Bullgaria kanë nivel shumë të lartë të bashkëpunimit dypalësh, i cili duhet të intensifikohet veçanërisht në planin ekonomik”, thanë dy ministrat e jashtëm të, njëherazi dhe zëvendëskryeministra të Bullgarisë e të Kosovës, Ekaterina Zaharieva, përkatësisht Behgjet Pacolli, gjatë një takimi në Sofje. Dy homologët trajtuan në këtë perspektivë vijimin e ndihmës së Bullgarisë në… LEXO EDHE

Read More »