Lajme

Serbi: Deputeti godet kolegun me maus në Parlament (Video)

Boshko Obradoviq, lideri i lëvizjes opozitare në Serbi “Dveri”, ka goditur me miun e kompjuterit, përfaqësuesin e SNS, Aleksandër Martinoviq. Sipas medieve serbe, përcjell Telegrafi, incidenti erdhi pasi Martinoviq përfundoi një diskutim në Bordin Administrativ ku më parë ai po dëgjonte për dënimet e shqiptuara ndaj deputetëve. Para kësaj, Martinoviq i hoqi fjalën Obradoviqit, në të cilën kreu i Dverit… LEXO EDHE

Read More »

LDK-ja zyrtarisht kërkon rinumërim të përgjithshëm të votave në Prishtinë

LDK-ja ka kërkuar rinumërim të kutive të votimit në gjithë Prishtinën.  Ismet Beqiri, nga selia qendrore e LDK-së, ka bërë të ditur se kjo parti në PZAP ka paraqitur ankesë, në të cilën edhe paraqitet kërkesa që të rinumërohen të gjitha vendvotimet në kryeqytet, pasi, sipas tij, janë evidentuar disa parregullsi. “Ne si LDK konsiderojmë se rinumërimit nuk ka nevojë t’i druhet… LEXO EDHE

Read More »

Anulohen 22 zarfe të fletëvotimit me kusht, një kuti në Prizren shkon në rinumërim

Koordinatori i Qendrës së Numërimit dhe Rezultateve, Burim Ahmetaj dhe Komisioni Qendror i Zgjedhjeve kanë mbajtur një mbledhje të përbashkët. Ahmetaj në prezantimin e raportit para anëtarëve të KQZ-së tha se Qendra tashmë ka të gjithë materialin e ndjeshëm dhe është duke procesuar me futjen e të dhënave nga formularët e rezultateve dhe skanimin e listave përfundimtare. Sipas tij, deri… LEXO EDHE

Read More »

VV thotë se lehtësimi i votimit përmes transportit është proces normal

Kreu i Vetëvendosjes, Visar Ymeri ka folur rreth lajmit që dje zuri ballinat e mediave, ku thuhej se kjo parti kundërligjshëm bënte bartjen e qytetarëve deri në vendvotime. Lidhur me këtë, Ymeri ka thënë se Vetëvendosje nuk ka bërë asgjë tjetër pos që u ka ndihmuar qytetarëve që janë deklaruar se kanë nevojë për transport, raporton Indeksonline. “Votuesit që janë… LEXO EDHE

Read More »

Zjarr në një ndërtesë në Prishtinë, lëndohet një person (Video/Foto)

Një ndërtesë në lagjen ‘Bregu i Diellit’ në Prishtinë është përfshirë nga zjarri. Siç mëson Indeksonline si pasojë e këtij zjarri është lënduar një person, përderisa nuk dihet nëse ka të lënduar të tjerë. Sipas burimeve të Indeksonline, ka filluar të thyhet muri në këtë ndërtesë pasi duhet të mundësohet hyrja brenda, pasi ka persona të lënduar.

Read More »

Votat me kusht numërohen të mërkurën ose të enjten

Numri i përgjithshëm i votave me kusht, atyre më postë dhe personave me nevoja të veçanta, sipas të dhënave të Qendrës së Numërimit të Rezultateve (QNR) është 13,052. Numërimi i këtyre votave, bëjnë të ditur përfaqësues të QNR-së, do të fillojë pas skanimit të të gjithë votuesve të regjistruar dhe regjistrimit të votuesve me kusht në bazën e dhënave që… LEXO EDHE

Read More »

Ky fshat në Zvicër ofron 70 mijë franga për të huajt që janë të gatshëm të jetojnë aty

Banorët e Albinen, një fshat i vogël zviceran pranë Leukerbad në kantonin e Valais, do të votojnë më 30 nëntor mbi një politikë të re që do t’u ofronte para të huajve që janë të gatshëm të vijnë dhe të jetojnë në fshat, për të paktën një dekadë. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, bëhet fjalë për një fshat të… LEXO EDHE

Read More »

LDK thërret konferencë për media në orën 14:30

Lidhja Demokratike e Kosovës do të mbajë sot konferencë për media në selinë e saj qendrore. LDK ka ftuar mediat për të ndjekur konferencën e sotme të kësaj partie prej orë 14:30 Kjo parti gjatë ditës së djeshme reagoi për manipulime të votave nga Lëvizja Vetëvendosje në kryeqytet ku pasi KQZ’ja përmirësoi disa gabime në numërime, diferenca mes Shpend Ahmetit… LEXO EDHE

Read More »

Mjeku Besim Ymaj do t’u përgjigjet 46 pyetjeve për rastin Dehari

Gjykata e Tiranës i ka dhënë dritën jeshile ekzekutimit të letër-porosisë nga Kosova për pyetjen e ekspertit mjeko-ligjor, Besim Ymaj, për rastin e aktivistit të Vetëvendosjes, Astrit Dehari, i cili u gjet i vdekur në Qendrën e Paraburgimit në Prizren, më 5 nëntor të vitit 2016. Besim Ymaj, ish-drejtuesi i Institutit të Mjekësisë Ligjore në Tiranë, është njëri nga dy… LEXO EDHE

Read More »

Komuna e Prishtinës ka një njoftim të rëndësishëm për shpeztarët e kryeqytetit

Komuna e Prishtinës ka një njoftim për poseduesit e fermave komerciale të pulave për vezë. Komuna ka bërë të ditur se ata mund të aplikojnë për subvencione në komunën e Prishtinës. “Prej datës 20 – 24 nëntor 2017 poseduesit e fermave komerciale të pulave për vezë në territorin e Komunës së Prishtinës mund të aplikojnë për subvencione në Komunën së… LEXO EDHE

Read More »