Lajme

Edukatorja han çokollatën e koleges, përfundon në gjykatë

Nuk është mirë që të vjedhësh, kjo tashmë dihet. Por një edukatore në një shkollë në Gjermani përfundoi në gjykatë pasi hëngri çokollatën e një kolegeje. Vlera e çokollatës: 2.50 euro. Jo vetëm kaq, por edukatorja e shkollës së fëmijëve me aftësi të kufizuara, përdori lavatriçen e shkollës dhe në një rast tjetër ngatërroi dhuratat që duheshin ndarë. Shkolla vendosi… LEXO EDHE

Read More »

Imazhe tronditëse nga klinikat ku pretendohet se shërohet homoseksualizmi (Foto +16)

  KUJDES: PAMJE SHQETESUESE Një fotografe ka arritur të sjellë imazhet tronditëse të klinikave ku pretendohet se shërohet homoseksualizmi. Këto klinika gjenden në Ekuador. Paola Peredes, 31 vjeç, tha se mbeti e shokuar nga horrori që pa. Personat që trajtohen në këtë klinikë dhunohen, nuk u jepet ushqim, detyrohen të luten e madje i nënshtrohen edhe “përdhunimeve korrigjuese”. Shumë prej… LEXO EDHE

Read More »

“Nuk ka Serbia fëmijë për luftë të re me Kosovën, do të ishte fundi ynë”

Pasi Serbia pësoi në gjashtë luftëra në shekullit 20-të, nuk është koha të ketë edhe një të shtatë sërish me Kosovën,pasi do të ishte fundi. Kështu mendon akademiku serb, Dushan Kovaçeviq. Sipas tij, qëllimi i çdo dialogu që propozojnë politikanët duhet të jetë parandalimi i një lufte të re. Një nga intelektualët më të shquar serb nuk ka dilema lidhur… LEXO EDHE

Read More »

PDK: Këta janë 57 militantët e VV-së të rehatuar në Ndërmarrjen Banesore të Prishtinës (Video)

Partia Demokratike e Kosovës, Dega në Prishtinë, sot ka bërë publik emrat e militantëve të Lëvizjes Vetëvendosje të punësuar në Ndërmarrjen Publike Banesore të Prishtinës. Sekretari i PDK-së së Prishtinës, Bujar Cakolli, ka thënë se Lëvizja Vetëvendosje po i ikë llogaridhënies për punësimin e 486 personave në dy vjetët e fundit, shumica e të cilëve janë pjesë e rrjetit të… LEXO EDHE

Read More »

Pas Kroacisë, edhe Bosnja ballafaqohet me stuhi dhe breshër (Foto)

Në Mostar madje banorët kanë bërë një dordolec nga breshëri. Moti i keq i përcjell me breshër ka kapluar rajonin e Plominit në Istra si dhe në Mostar dhe Çaplinë të Hercegovinës. Për shkak të rrebeshit të shiut dhe breshrit trafiku është vështirësuar dhe ka ndalesa dhe pritje të shumta, sidomos në rajonin e gjerë të Plominit. Vozitësit luten për… LEXO EDHE

Read More »

KQZ ka një informatë shumë te rëndësishme për qytetarët e Kosovës

Komisioni Qendror i zgjedhjeve në kuadër të përgatitjeve për zgjedhjet lokale, ka filluar me informimin e qytetarëve për ndërrimin e qendrës së votimit. Ky proces ka filluar dje dhe do të përfundojë me 12 shtator. Por, për disa anëtarë të KQZ-së vlerësohet se ky proces nuk është treguar i suksesshëm më herët. Komisioni Qendror i zgjedhjeve ka filluar fushatën e… LEXO EDHE

Read More »

Horror në Ohajo, shkëputet kolovajza (Video)

Një person humbi jetën dhe disa të tjera mbetën të plagosur pas një incidenti në një nga lojërat e panairit shtetëror të Ohajos.  Shefi i zjarrfikëseve lokalë në qytetin Kolumbus ku ndodhi aksidenti, tha se viktimat u nxorën me forcë jashtë nga loja, parimi i së cilës është rrotullimi i shpejtë rreth vetes. Mësohet se tre prej të plagosurve janë… LEXO EDHE

Read More »

Katër deputetëve malazezë u hiqet imuniteti

Parlamenti i Malit të Zi ka votuar për t’iu hequr imunitetin katër deputetëve të opozitës, nën akuzat se kanë nxitur dhunë brenda kuvendit. Rasti daton nga muaji shkurt, kur parlamenti u ka hequr imunitetin dy deputetëve pro-rusë, Andrija Mandiq dhe Millan Knezheviq, ndërsa deputetët rivalë më pas janë përleshur dhe kanë fyer njëri-tjetrin brenda ndërtesës së kuvendit. Mandiq dhe Knezheviq,… LEXO EDHE

Read More »

Gjykata lejon Frashër Krasniqin të marrë pjesë në seancën konstituive të Kuvendit (Dokument)

Gjykata Themelore e Prishtinë ka aprovuar kërkesën e deputetit të zgjedhur të Kuvendit të Kosovës, Frashër Krasniqi për regjistrim si deputet dhe pjesëmarrjen në seancën konstituive të Kuvendit. Këtë e ka konfirmuar për Indeksonline vet Krasniqi. Sipas vendimit të siguruar nga Indeksonline, Gjykata ka aprovuar kërkesën për largim për kohë të caktuar nga vendbanimi ku mbahet arresti shtëpiak, për t’iu… LEXO EDHE

Read More »