Kulturë

Ekspozita që sjellë posterat erotik të para tri dekadash në Kosovë (Foto)

Një ekspozitë e veçantë vjen me 8 shtator. E premtja në mbrëmje në Soma Book Station vjen me ekspozitën “Korzo”. Nëpër qytetet e Kosovës kinematë ishin plot filma erotik dhe pornografik, gjatë regjimit jugosllav. Ishin aty për gjithë popullatën pa marrë parasysh moshën. Gjithkush mund të vizitonte kinemanë të solidarizuar pranë ekranit të madh duke i ngulë sytë organeve gjenitale… LEXO EDHE

Read More »

Joga në maje të Kalasë së Harilaqit (Foto)

Në kuadër të festivalit “Visions Of Beyond 2017” në Kalanë e Harilaqit në Fushë-Kosovë më 19 gusht do të mbahen ushtrime të jogas, transmeton Click Channel. Kjo do të bëhet në mbështetje të trashëgimisë kulturore, si pjesë e projektit artistik Yoga in Albanian Lands. “N’maje të Kalasë së Harilaqit. Hajdeni me e bo mendjen e trupin gati që shpirti me kcy… LEXO EDHE

Read More »

Nis seminari për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare

Drejtori i Seminarit për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare, Rrahman Paçarizi, tha se e veçanta e këtij viti është se ka pasur një interesim të madh të brezave të mërgatës për të qenë pjesë e seminarit. Ai këto komente i bëri me rastin e hapjes së seminarit 36 për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare në Universitetin e Prishtinës, ku ishin… LEXO EDHE

Read More »

Domethënia hyjnore e inicialeve në përkrenaren e Skënderbeut

Përkrenarja me kurorë mbretërore e Gjergj Kastriotit – Skënderbeut, që gjendet në Muzeun Perandorak të Vjenës (Austri), ka trajtë plisi punuar me çelik dhe është e rrethuar me një kurorë mbretërore prej lëkure, stolisur me gjashtë trëndafila të praruar rretherrotull. Në hapësirat e trëndafilave gjenden gjithashtu të praruara shkronjat latine të stilit gjysmëgotik, me inicialet që vijojnë: I (hesus) N (azarenus) P (rincipi) E (mathiae) R (egi) A (lbanie)… LEXO EDHE

Read More »

Vijojnë në Prizren aktivitetet e “DokuFest”-it

Këtë të marte po vazhdon në Prizren dita e pestë e Festivalit ndërkombëtar të filmit të shkurtër e dokumentar, “DokuFest”. Derisa në kinematë e vendosura nëpër qytet po vazhdojnë të shfaqen filmat sipas programit, në kuadër të “DokuFest”-it po mbahen edhe mastërklasat dhe aktivitet e tjera të planifikuara. Një bashkëbisedim me të interesuarit mbajti në kuadër të “DokuFest”-it edhe regjisori… LEXO EDHE

Read More »

Francezi që u mahnit nga shqiptarët: Mos i humbisni këto punime (Foto)

Ky është një tjetër koleksion i bukur, publikuar nga studiuesi Robert Elsie. Bëhet fjalë për pikturat e një piktori francez, që u mahnit nga jeniccerët shqiptarë. “Piktori francez Zhan-Leon Zherom [Jean-Léon Gérôme] (1824-1904) lindi në Vesulë [Vesoul] dhe studioi në Paris. Në vitin 1856 ai udhëtoi për në Egjipt me mikun e tij, skulptorin Ogyst Bartoldi [Auguste Bartholdi] (1834-1904) –… LEXO EDHE

Read More »

Në Prishtinë sot hapet Panairi i Librit

Në Prishtinë sot hapet Panairi i 19-të i Librit, i cili do të jetë i hapur nga 6 deri më 11 qershor. Panairi si çdo herë do të mbahet në ambientet e Pallatit të Rinisë, ndërsa në vete do të ketë edhe një varg aktivitetesh, të cilat përkojnë me përvjetorë të mëdhenj të personaliteteve letrare shqiptare dhe botërore: – 600-vjetori… LEXO EDHE

Read More »

Ndërron jetë aktori Hadi Shehu

Ndahet nga jeta në moshën 68 vjeçare aktori nga Gjakova, Hadi Shehu. Familjarët kanë njoftuar se Shehu ka vdekur pas një sëmundje. Hadi Shehi ishte angazhuar në teatrin e Gjakovës, fillimisht si amator, aktron në moshën e re si nxënës. Ai është njëri prej themeluesve të Teatrit Profesionist në Gjakovë dhe njëherit dhe Drejtor i këtij teatri deri në vitin… LEXO EDHE

Read More »