Kryesore Ballin

Holanda premton mbështetje për Kosovën në çështjen e heqjes së vizave

Shefi i diplomacisë së Kosovës, Behgjet Pacolli, gjatë një takimi me homologun e tij holandez Stef Blok kanë biseduar për liberalizimin e vizave për qytetarët e vendit tonë. Sipas Pacollit, Holanda ka premtuar mbështetje në çështjen e liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës. “Mbështetja holandeze dhe parlamentit të tyre, në këtë çështje luan një rol kyç. Ministri Blok premtoi… LEXO EDHE

Read More »

Thaçi paralajmëron shënjimin e kufirit Kosovë – Serbi

Arritja e marrëveshjes gjithëpërfshirëse me Serbinë është e domosdoshme për synimin e Kosovës që të bëhet anëtare e Organizatës së Kombeve të Bashkuara, për të përshpejtuar integrimin në Bashkimin Evropian dhe NATO, ka deklaruar presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi. “Jam i bindur që ka ardhur koha që pas bisedimeve, që në një mënyrë apo tjetrën, po zgjasin tash e 20 vjet,… LEXO EDHE

Read More »

Kuvendi i Maqedonisë miratoi Marrëveshjen për emrin

Me 69 vota për asnjë kundër asnjë e përmbajtur dhe pa prezencën e opozitën Kuvendi ratifikon marrëveshjen mes Maqedonisë dhe Greqisë për çështjen e emrit. “Marrëveshja”, Zaev: Vendimi përfundimtar në duart e qytetarëve Kryeministri Zoran Zaev në fjalimin e tij në seancën kuvendore për ratifikimin e marrëveshjes me Greqinë tha se qytetarët do ta sjellin vendimin përfundimtar për çështjen e emrit,… LEXO EDHE

Read More »

Në pritje të Fondit Pensional nga Serbia

Çështja e kthimit të Fondit Pensional të Kosovës nga Serbia, mund të përfshihet në kuadër të bisedimeve ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit në Bruksel. Shteti i Serbisë kishte ndalur kontributet e pensionistëve të Kosovës nga qershori i vitit 1999, pas përfundimit të luftës së fundit në Kosovë. Që nga atëherë, pensionistët e periudhës para vitit 1999 nuk kanë arritur të marrin paratë e… LEXO EDHE

Read More »

Pas dy rasteve me malarie, Kosova me masa parandaluese

Në Kosovë këtë vit janë paraqitur dy raste me sëmundjen e malaries. Njëri vazhdon të trajtohet në Klinikën Infektive në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, derisa rasti tjetër, pas trajtimit është lëshuar në gjendje të mirë shëndetësore. Infektologu Sali Ahmeti i tha Radios Evropa e Lirë se Kosova është e gatshme të ballafaqohet me sëmundjen e malaries, ndonëse kjo nuk… LEXO EDHE

Read More »

Kuvendi i Maqedonisë ratifikoi fazën e parë të marrëveshjes për emrin

Kuvendi i Maqedonisë ka miratuar nevojën për ratifikimin e marrëveshjes për emrine cila më pas kalon në komisionin për çështje evropiane, për t’u rikthyer sërish në procedurë parlamentare për miratim, më shumicë të thjeshtë të votave. Marrëveshja më pas i dërgohet për dekretim presidentit, Gjorgje Ivanov, por ai tashmë disa herë ka bërë të ditur se nuk do të vë firmën… LEXO EDHE

Read More »

Thaçi i përgjigjet VV-së për anëtarët e KQZ-së

Departamenti për Çështje Juridike i Presidencës në një letër dërguar shefit të grupit parlamentar të Vetëvendosjes, Glauk Konjufcës, e njofton se Thaçi ka vendosur të emërojë grupin e parë të anëtarëve të KQZ-së dhe më datë 21 qershor në orën 10:00 do të bëhet betimi i grupit të parë të anëtarëve të këtij institucioni, raporton KosovaPress. Në letrën e dërguar,… LEXO EDHE

Read More »

Komuna e Prishtinës me borxhe të mëdha ndaj shërbimeve të ujësjellësit dhe kanalizimit [lista e borxhlinjve]

Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Prishtina” ka bërë me dije se në mesin e borxhlinjve ndaj kësaj kompanie është edhe vetë Kuvendi Komunal i Komunës së Prishtinës. Kompania thotë se borxhi total ndaj shërbimeve të ujësjellësit dhe kanalizimit arrin shumën prej mbi 50 milion euro. KRU “Prishtina” u ka bërë apel të gjithë konsumatorëve që të t’i shlyejnë borxhet e ujësjellësit… LEXO EDHE

Read More »

Bërnabiq: Trajtimi i Kosovës pjesë të Serbisë, nuk do të ishte kompromis

Serbia kurrë nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës. Kështu ka deklaruar kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, raporton “V.Novosti”, transmeton Koha.net. Sipas saj, njohja e pavarësisë së Kosovës nuk do të ishte kompromis, për çka në fakt angazhohet dhe i cili nuk do të ishte i mundur sikur Serbia të insistonte edhe më tutje në formulën se Kosova është pjesë… LEXO EDHE

Read More »

I moshuari vret gruan e pastaj veten në Prishtinë

Një i moshuar ka vrarë gruan dhe më pas veten sot rreth orës 12:00 në rrugën “Fitim Duraku” në Prishtinë. Sipas një njoftimi nga policia, në vendin e ngjarjes është konstatuar vdekja e burrit H.C., 73-vjeçar. Gruaja, Z.C. 66-vjeçare, ka ndërruar jetë më pas, pasi që s’kishte arritur t’u mbijetonte plagëve. Vdekja e saj u konstatua nga ekipi mjekësor në QKUK.… LEXO EDHE

Read More »