Kryesore Ballin

Helmohen 24 nxënës në Prizren

24 nxënës të Gjimnazit “Loyola” në Prizren kanë kërkuar ndihmë mjekësore të enjten pas shfaqjes së simptomave të helmimit. Nxënësit të cilët po qëndronin në konviktin e kësaj shkolle private u trajtuan në Spitalin Rajonal “Dr. Daut Mustafa” në Prizren në repartin e Infektivës. Drejtori i përgjithshëm i Spitalit, Afrim Avdaj, tha për kallxo.com se nga 24 nxënësit që kanë… LEXO EDHE

Read More »

Qeveria: Korrigjimi i demarkacionit pjesë e marrëveshjes me Podgoricën, s’përjashtohet Arbitrazhi

Ministri i Punëve të Jashtme të Malit të Zi, Sërgjan Darmanoviq ka kërkuar sot nga homologu i tij Behgjet Pacolli që Kuvendi i Kosovës ta ratifikojë Demarkacionin me shtetin e tyre, proces ky që po zvarritet tash dy vite. Në vizitën zyrtare të Pacollit në Mal të Zi, ky i fundit u ka thënë malazezëve se Demarkacioni do të kapërcehet… LEXO EDHE

Read More »

Jakup Krasniqi në Istog tregon pse është larguar nga PDK

Kryetari i Këshillit kombëtar të Nisma për Kosovën, Jakup Krasniqi, me rastin e hapjes së fushatës zgjedhore në Istog, është zotuar se kandidatët e këtij subjekti politik nuk do të zhgënjejë asnjëherë qytetarët e Istogut dhe se Nisma për Kosovën, me angazhimin e saj do të ofrojë perspektivë sidomos për të rinjtë. Ai ka përmendur arsyen e largimit të tij… LEXO EDHE

Read More »

Autostrada Durrës – Prishtinë së shpejti zgjatet deri në Nish

Autoritetet kompetente në Prishtinë, kanë shprehur gatishmërinë për vazhdimin e punimeve për ndërtimin e pjesës së mbetur të autostradës Prishtinë – Merdare – Nish. Kjo autostradë është vazhdimësi e projektit rajonal Durrës – Prishtinë – Nish. Kjo autostradë në territorin e Kosovës njihet me emrin “Ibrahim Rugova” dhe deri në këtë fazë punimet kanë përfunduar deri në Besi, fshat ky… LEXO EDHE

Read More »

Pacolli premton zhvendosjen e qeverisë në periferi të kryeqytetit

Selim Pacolli, kandidati i AKR-së për kryetar të Prishtinës, ka thënë se veturat zyrtare të institucioneve të cilat qarkullojnë çdo ditë nëpër rrugët e kryeqytetit e pengojnë lëvizjen e lirë të qytetarëve. Sipas tij, zgjidhje e duhur do të ishte zhvendosja e institucioneve, në periferi të tij. Këtë Pacolli thotë se do ta ketë prioritet të qeverisjes së tij, pasi… LEXO EDHE

Read More »

Lumezi: Ende s’kemi aktvendim për nisjen e hetimeve ndaj ministrit Rikallo

Prokuroria e Shtetit ka hapur procedurë penale, pas informacioneve të marra nga mediet, për rastin e ministrit të ri të Bujqësisë, Nenad Rikallo. Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi, megjithatë tha se ende nuk kanë nxjerrë ndonjë aktvendim për nisjen e hetimeve ndaj ministrit Rikallo. Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi, tha sot se Prokuroria ka hapur procedurë penale, por ende nuk… LEXO EDHE

Read More »

Ish-kryetari i AKA’së, kryeministrit: Na ofenduat dhe na përulët

Tashmë ish-kryetari i Këshillit Shtetëror të Agjencisë së Kosovës për Akreditim Blerim Rexha ka dërguar një letër kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj duke shprehur pakënaqësitë lidhur me shkarkimin e krejt Bordit nga ana e tij. Rexha ka thënë se lajmin për shkarkim e ka marr nga mediat, për sa kohë që Haradinaj nuk ka gjetur kohë për të shkuar për… LEXO EDHE

Read More »

Gani Geci tregon në Apel se pse e vrau Ruzhdi Shaqirin

Gjykata e Apelit është duke e shqyrtuar sot rastin e vrasjes së Ruzhddi Shaqirit për të cilën akuzohet Gani Geci. Në seancën e sotme që po zhvillohet në Gjykatën e Apelit, gjyqtarja referuese Mejreme Mema e lexoi në pika të shkurtra lëndën e këtij rasti të vrasjes. Sipas gjyqtares Mema, e dëmtura Halime Shaqiri ka kërkuar dënim maksimal për Gecin.… LEXO EDHE

Read More »

Kundërshtohet shkurtimi i afatit për verifikimin e viktimave të dhunës seksuale

Organizatat e shoqërisë civile janë shprehur kundër kërkesës së ministrit të Financave, Bedri Hamza, për shkurtim të afatit për verifikimin e viktimave të dhunës seksuale nga pesë vjet në pesë muaj. Sipas tyre, afati prej pesë muajve, i kërkuar nga Hamza është i papranueshëm, shkruan sot Koha Ditore. Ato vlerësojnë se asnjë komision për verifikim të statusit të këtyre viktimave… LEXO EDHE

Read More »

“The telegraph”: Britania, ”qielli” që rinia shqiptare ëndërron

Gazeta prestigjioze britanike “The Telegraph” përmes një artikulli ngre alarmin për trefishimin e emigrantëve të paligjshëm të kapur në portin britanik, transmeton KJ. “Popullariteti në rritje i një rruge emigrimi spanjolle, ka parë tri herë më shumë emigrantë të paligjshëm të kapur në portet britanike gjatë vitit të kaluar”, shkruan prestigjozia britanike. Në një artikull mbi krizën e refugjatëve, duke… LEXO EDHE

Read More »