De Biasi jep dorëheqje nga kombëtarja shqiptare

Trajneri Gianni De Biasi sot ka dhënë dorëheqje nga kombëtarja shqiptare.

Italiani në një konferencë për media ka thënë të ketë dhënë dorëheqje duke mos pasur një ekip për të cilin do të vazhdonte të punonte si trajner.

Të martën në konferencën për shtyp pas rikthimit në Shqipëri dhe fitores ndaj Izraelit në Haifa, trajneri Gianni De Biasi konfirmoi largimin nga drejtimi i Kuqezinjve në fund të eliminatorëve, por ndërroi mendje, duke dhënë dorëheqje të mërkurën.

Deri në përfundim të eliminatoreve ka ende disa ndeshje për të luajtur, por De Biasi do të mbahet mend si trajneri më i suksesshëm në krye të Shqipërisë, si një ndër protagonistët e kualifikimit historik të skuadrës tonë në një kompeticion madhor, siç ishte ai i qershorit të vitit të kaluar në Evropianin francez.

Periudha më e errët e De Biasit në krye të kuqezinjve ishin pesë ndeshjet zyrtare dhe miqësore para përballjes me Izraelin, që të pesta të humbura.

Këto humbje, sidomos ajo ndaj Luksemburgut 2-1, shtuan zërat që kërkonin largimin e tij në mediat dhe analistët sportivë në vend.

Leave a Reply